Medverske napetosti v razredu

⌚︎ 2 min.

 

Case study

Medverske napetosti v razredu

Vrsta izobraževanja

Srednja tehniška šola

Opredelitev učenca

Učenci stari 17 let, ki prihajajo iz Sirije. Prakticirajo muslimansko vero.

 

Opis skupine

Razred 20-ih učencev srednje tehniške šole (starosti 17-18 let)

Večina učencev je krščanske vere (tistih, ki jo prakticirajo in tistih, ki je ne)

 

Opredelitev začetnega položaja

Učilnica 20-ih dijakov srednje tehniške šole (stari 17-18 let), kjer je večina dijakov krščanske vere (tisti, ki prakticirajo vero in tisti, ki je ne). V razred prispeta dva nova dijaka, ki prihajata iz Sirije in sta muslimana (Mariam in Rami - brat in sestra). Čaka ju osnovna integracija in učni problemi, saj ne govorita jezika. Obiskujeta pa intenzivni tečaj jezika države gostiteljice. Zraven jezikovnih ovir sta soočena tudi s predsodki njunih vrstnikov. Večina sošolcev se izogiba kakšnikoli interakciji z njima, nekateri pa ju sistematično napadajo z zbadljivkami - na primer Mariam nagovarjajo glede njene naglavne rute in Ramija sprašujejo, kdaj se bo razstrelil. Mariam in Rami se tako počutita izolirana, ne želita obiskovati šole, vse pa vpliva tudi na njuno psihično stanje in splošno sodelovanje v njunem  novem razredu in državi.

Opis predmeta/delavnice/predavanja

Kulinarična umetnostna smer: predmeti iz zadnjega leta so: napredna matematika, napredni angleški jezik, sodobna grščina, religiozne študije, vinarstvo, kulinarična umetnost - praksa, kulinarična dejanja - teorija, telesna vzgoja, fizika.

Opis učne ekipe

1 učitelj splošnih predmetov ali učitelj specifičnega predmeta, ki je opazil konflikt in ga je pripravljen razrešiti.

 

Možni ukrepi in učinki
Akcije
Impacts

Ura pouka: Učitelj učencem razloži, da bodo čas namenili predavanju o svobodni izbiri vere in kaj to pomeni. Glede na občutljivost teme, učitelj ne bo naslovil zadev in problemov, ki so nastali neposredno v tem razredu. Namesto tega bo s tem opravil posredno preko pogovora o človekovih pravicah. Kot prvo bo 10 minut razpravljal o svobodni izbiri vere kot je zapisano v 9. členu Evropske konvencije o  varstvu človekovih pravic.Povezavo do Konvencije najdete tukaj:(http://www.echr.coe.int/Documents/Convention_SLV.pdf). Tekst jim lahko tudi projecirate na platno ali tablo in si ga lahko dijaki preberejo sami. Ko učitelj predela člen 9 se razvije odprta razprava v razredu. Pogovarjate se o tem, kaj svobodna izbira vere pomeni v praksi, tako da jim predstavite primere kot je na primer svoboda oblačenja v skladu z svojo veroizpovedjo.

Učenci postanejo občutljivi v svojem odnosu do svobode veroizpovedi in se zavedajo, da je temeljna pravica vsakega, da jo uživa in da se ljudje ne smejo diskriminirati na podlagi njihove vere.

Teden medverskega dialoga: usklajeno delovanje na ravni šole, kjer so dijaki vabljeni, da predstavijo svoja verska in ne-verska prepričanja. Dejanja v tem tednu lahko vključujejo delavnice, ki jih vodijo učenci, video predstavitve, predstavitev verskih oblačil in simbolov ter kaj pomenijo.

Senzibilizacija dijakov:Glavni problem je, da so manjšinske religije kot je npr. Islam napačno razumljene in stereotipizirane. Toda z vodenjem medverske dejavnosti se to vprašanje/problem ne izolira. Namesto tega, učenci vse religije obravnavajo enako in preko delavnic odpravijo stereotipe, ki jih imajo glede določene religije.

Notranji kodeks preprečevanja in obvladovanja primerov verske diskriminacije v šolskem okolju. V ta namen se predstavniki šolske uprave in učiteljskega zbora združujejo, da določijo ideje, kot so izobraževalne dejavnosti, ki se bodo izvajale sistematično in dolgoročno za preprečevanja verske diskriminacije v šoli. Koda bo vključevala tudi načine za reševanje takih primerov (na primer z vključevanjem strokovnjakov, kot so socialni delavci) in kako podpirati žrtve takšne diskriminacije (na primer z vključevanjem šolskih svetovalcev, psihologov, socialnih delavcev itd.).

Ta strategija bo omogočila izvajanje sistematičnih ukrepov na ravni razreda in šole prek interdisciplinarnega pristopa, s čimer bi omogočili trajnostne rezultate.

Ključne besede
Acceptance
Active listening
Awareness
Non-formal learning methodology
Critical thinking
Critical thinking skills
Discrimination
Exclusion
Preprečevanje
Razmislek o okolju