Odnosi v razredu

⌚︎ 3 min.

 

Case study

Odnosi v razredu

Vrsta izobraževanja

Srednje poklicno izobraževanje in usposabljanje.

Opredelitev učenca

Mladi dijak maroškega porekla, ki obiskuje razred poklicnega usposabljanja.

Opis skupine

Razred 20 dijakov (moškega spola) v starosti od 14-16 let.

Opredelitev začetnega položaja

Mladoletni dijak maroškega porekla, obiskuje obvezni tečaj usposabljanja.
S starši je prišel v Italijo, ko je bil še otrok, zato je šolanje opravil v Italiji.
Deček je bolj introvertiran, ima nekaj vzgojnih težav, malo prijateljev in išče svoje mesto v razredu.V času pouka sedi sam nekje v svojem kotu. Zraven njega ne sedi noben od sošolcev. Pogosto se tudi pošalijo na račun njegove zadržanosti, pravijo da je njegov molk zlovešč in da ima morebiti kakšne teroristične namene. Deček na te provokacije ne odgovarja, a počuti se izredno neprijetno in živčno, ko je soočen s temi namigovanji.

 


 

 

 

Opis predmeta/delavnice/predavanja

Dnevni triletni tečaj usposabljanja za mehaničnega operaterja - namestitev in vzdrževanje, skupaj 2970 ur usposabljanja.


Tečaj vključuje predavanja, delavnico in 320 ur pripravništva v zadnjem letniku.

Opis učne ekipe

Učitelji iz različnih področij: tehnologije, matematike, angleščine, italijanščine, zgodovine, računalništva, tehničnega risanja, mehanske proizvodnje, izobraževanja in poklicnega usmerjanja.


Razred ima mentorja za referenčno usposabljanje in ga spremlja vodja obveznih tečajev usposabljanja. Odgovoren je za posredovanje v najbolj kritičnih in občutljivih situacijah ter ohranja odnose in komunikacijo z družinami dijakov.

Možni ukrepi in učinki
Akcije
Impacts

Med poukom, tako v učilnici kot v delavnici, je učitelj zaradi šal na dijakov račun in njegovega izoliranja, posebno pozoren (dela zapiske in spodbuja razpravo) na težavne situacije.

Učiteljski tim je ozaveščen o situaciji in jo bolje razume.

Učitelji sprejmejo inkluzivno izobraževanje (to pomeni, da najprej skrbijo za vse primere dijakov), da bi spodbudili izmenjave v razredni skupini in okrepili vezi in odnose, ki so osnova za socialno učenje.

Na ta način, lahko dijak sodeluje z vrstniki, premaga učne težave in istočasno izboljša vzajemno znanje in prične z interaktivno komunikacijo s svojimi kolegi. Preko primerjave in kulturne izmenjave je izpostavljen tudi odtujeni in zasmehovalni odnos do dijaka.

V skupini poklicnega usposabljanja, učitelj že od začetka šolskega leta spodbuja skupne vrednote in različne osebnostne lastnosti znotraj razreda.

Dijaki lahko premagajo prvotne predsodke z aktivnostmi medsebojnega razumevanja.

Predavatelji nacionalnega jezika in družboslovnih smeri načrtujejo specifična predavanja na temo različnih kulturnih tradicij (predstavijo dele literature tujih avtorjev različnega izvora, ki predstavljajo različne oblike politične in družbene organizacije v različnih državah). Učitelji v času svojih ur pouka najdejo primeren čas in način, da ustvarijo pozitivne razmere za kulturno izmenjavo.

Dijak tujega izvora se počuti kot kurir življenjske izkušnje, ki jo deli z drugimi in kot aktivni član razredne skupine.

Ne glede na posebne razmere je koristno dopolnjevati tečaj poklicnega usposabljanja z nekaj moduli, da bi obravnavali vprašanja enakih možnosti in nediskriminacije s celotno skupino (na primer razpravljali o novici, objavljeni v časopisu, povezani s temo razprave).

Ta praksa daje odlične rezultate pri preprečevanju konfliktov.

Nasvet, opombe, zaključki

Razredni kontekst, kjer so vstavljeni odrasli dijaki z različnim poreklom in ozadjem, je še posebej izpostavljen situacijam nesporazuma ali medkulturnih predsodkov, ki se lahko stopnjevajo v konfliktne situacije. Med vzroki je mogoče zaznati:

  • Učitelji, ki se ukvarjajo z upravljanjem poučevanja, ne zajemajo dejavnikov tveganja, ki bi lahko povzročili konflikte in nestrpnost v razredu.
  • Učenci, ki so izpostavljeni sporočilom v množičnih medijih, pogosto ne razvijejo kritičnega in osebnega razmišljanja, temveč se zanašajo na klišeje.
  • identiteta mladih z različnimi povezavami (njihova matična država in država gostiteljica, v kateri odraščajo), je še posebej krhka in občutljiva.

Zavest o potrebi po ukrepanju na organizacijski, metodološki in poučevalni ravni je bistvenega pomena za spodbujanje priznavanja skupne pravice do raznolikosti. V skladu s tem je mogoče preseči površno opazovanje, premagovanje stereotipov in predsodkov. Razmere se izboljšujejo z delovanjem na več dimenzijah:

  1. Inkluzivno učenje.
  2. Enota za poklicno usmerjanje.
  3. Opredelitev dejavnosti usposabljanja.
  4. Dejavnosti na področju enakih možnosti in nediskriminacije s celotno skupino..
Ključne besede
Odnos
Čustveni vidiki
Prvotne predstave