Preprečevanje iskanja grešnega kozla

⌚︎ 3 min.

 

Case study

Preprečevanje iskanja grešnega kozla

Vrsta izobraževanja

Srednja šola

Opredelitev učenca

16-letni romski učenec: impulziven, izoliran

Opis skupine

 Razred na srednji računalniški šoli z romskim novincem.

Opredelitev začetnega položaja

Romski učenec je bil premeščen na zelo dobro srednjo računalniško šolo, kjer imajo stroge vpisne pogoje in sprejemajo le najboljše učence. Dobil je celo štipendijo, a drugi učenci na šoli tega niso vedeli. Romski učenec na šoli ni poznal nikogar in tudi sošolci mu niso bili pripravljeni pomagati z vključevanjem v nov razred. Na začetku je bil zelo počasen in zdelo se je, da ni vreden štipendije, ki mu je bila dodeljena. Bil je celo malo inpulziven s težnjo, da takoj pove svoje mnenje, kar je pri sošolcih sprožilo še večji odpor do njega. Pogosto se je spuščal v intelektualne razgovore s svojim učiteljem matematike o rešitvah nalog in vaj, ki so jih reševali.

Nekega zimskega večera, medtem ko se je vračal iz šole, je bil učitelj matematike napaden s strani neznanega mladeniča, ki je nosil kapuco. Naslednjega dne so bili vsi mnenja, da je to storil romski učencec, čeprav za to ni bilo nobenih dokazov in je sam to skrajno zanikal. Od takrat naprej so vsakič, ko je šlo kaj narobe pogledovali proti njemu. Učenec je postajal vse bolj in bolj izoliran in zaprt vase. Večina učiteljev je celo razmišljala, da bi ga prepisali na drugo šolo. 

Le njegova razredničarka je ostro nasprotovala njegovi premestitvi. O tveganjih je spregovorila s svojimi sodelavci: z ravnateljem, drugimi učitelji in šolskim svetovalcem ter jih uspela prepričati, da pripravijo akcijski načrt, v katerega je vključilo celotno šolo. 

V tem dolgem procesu je bila zelo koristna pomoč šolskega svetovalnega delavca, ki je bil izredno usposobljen in izkušen ter je znal  pripraviti učenca, da se odpre in se z njim pogovori o njegovih čustvih in izkušnjah. Skupaj sta našla pot, kako se povezati s sošolci.

Opis predmeta/delavnice/predavanja

Šolski kurikulum osredotočen na računalništvo in matematiko.

Opis učne ekipe

Dobro nameren in odprt ravnatelj, učitelji in šolski svetovalec.

Možni ukrepi in učinki
Akcije
Impacts

Vključevanje učencev v šolske / lokalne / nacionalne natečaje, projekte in programe, ki vrednotijo in prepoznavajo delo dijakov; Njihove dosežke predstavite javnosti: organizirajte posebne dogodke, kjer učenci predstavijo svoje dosežke celotni šoli / skupnosti. Navežite stike / povabite uradne osebe.

Dosežki  romskega učenca v matematiki so javno priznani (na regionalnem tekmovanju iz matematike je dosegel drugo mesto). Povečajte samozavest. Spoštovanje. Samozavest. Odnos sošolcev do njega se je spremenil. Razvijte občutek pripadnosti skupini. Odkrijte prednosti en drugega.

Spoznavne dejavnosti (majhnih skupin), ki pomagajo učiteljem / učencem, da se med seboj bolje spoznajo. Skupni ukrepi s šolskim svetovalcem: dejavnosti, ki učencem pomagajo odkrivati sebe / prepoznati močne točke, interese, hobije in želje ter jim pomagati, da jih valorizirajo v razrednih / šolskih projektih.

Spoznavanje med seboj. Spodbujanje razumevanja, komunikacije. Čut za pripadnost skupini. Povečanje samozavesti. Spoštovanje. Samozavest.

Organizirajte dejavnosti za povečanje strpnosti:

  • Učenci/dijaki preučujejo podobnosti in razlike, ki obstajajo med ljudmi / učenci razvijejo delovno opredelitev raznolikosti: ljudje imajo različna prepričanja in vrednote, ki so drugačne od drugih.
  • Učenci/dijaki preučujejo, kako ljudje razvijajo stereotipe in razmišljajo o tem, kako lahko stereotipi povzročijo predsodke / raziščejo koncept predsodkov in njegovih posledic ter upoštevajo nepravičnost sodbe ljudi na podlagi značilnosti, nad katerimi nimajo nadzora.
  • Učenci/dijaki preučujejo vse večjo naravo sovraštva in kako jo je težko ustaviti, ko se začne.

 

Spodbujanje prijateljstva

  • Učenci/dijaki postanejo bolj odporni in strpni posamezniki.
  • Razvijte mlade v kritične mislece, ki lahko cenijo vrsto različnih perspektiv, dokler ne oblikujejo lastnih mnenj.
  • Pomagajte mladim, da sodelujejo z drugimi.
  • Razvijte in izboljšajte tehnike za reševanje sporov.
  • Izgradite spretnosti za pozitivno interakcijo in sodelovanje.

Organizirajte dejavnosti za povečanje empatije.

  • Pomagajte mladim, da sodelujejo z drugimi.
  • Izgradite spretnosti za pozitivno interakcijo in sodelovanje.
  • Podprite mlade, da so odporni na življenjske pritiske in sposobni gojiti pozitiven občutek sebe.
  • Razvijajte pozitivno mišljenje.
  • Omogočite učencem/dijakom, da prepoznajo in cenijo pozitivne vidike njihove večplastne identitete / večkulturnosti.
  • Razvijajte samozavest / samospoštovanje.
  • Vključite učence/dijake v dodatne izvenšolske dejavnosti in jih podprite pri tem, da se lotijo novih in razširjenih dejavnosti (kot posamezniki ali kot skupine). Spodbujate konstruktivno sodelovanje.
  • Promovirajte uspešno šolo/ pobude skupnosti kot spodbudo za nastajanje novih (še posebno tiste, kjer lahko učenčev/dijakov prispevek pripomore k spremembi)
  • Promovirajte/spodbujajte uspešne programe (npr. nagrada The Duke of Edinburgh)
  • Organizirajte mednarodne izmenjave učencev, sodelovanje med šolami, ki se navadno razvijejo po več sklopih: kulturnem, jezikovnem, prostovoljno delo itd.
  • Razvijajte občutek lastne vrednosti in prihodnjih teženj po uspehu v novih nalogah/ situacijah, ki prinašajo spoštovanje drugih.
  • Podprite posameznike, da se bodo lažje spopadali z različnimi življenjskimi pritiski in izzivi.
  • Uporabite vrsto prilagodljivih učnih metod, da bi ustvarili učno okolje, ki spodbuja spoznavanje samega sebe, poveča samozavest in zaupanje vase, sprejemanje tveganj in aktivno poslušanje.
  • Spodbujajte odprte in vključujoče razredne razprave v učnem okolju, ki spoštuje različna mnenja, postavlja izzive pravilom. 
  • Podprite učence/dijake, da raziščejo, razumejo in proslavljajo svojo osebno identiteto.
  • Razvijajte komunikacijske spretnosti.
  • Razvijajte spretnosti aktivnega poslušanja.

 Uporabite pomoč šolskega svetovalnega delavca

  • Učencu/dijaku pomagajte, da se sprosti/odpre in počuti razumljenega.
  • Raziščite in obdelajte njegova čustva na konstruktiven, pozitiven način.
  • Raziščite načine, s katerimi ga lahko  povežete z drugimi v njegovi skupnosti.
Nasvet, opombe, zaključki

Pripombe

Učenci/dijaki se lahko spremenijo, če jih poslušamo, jim zaupamo in ponudimo alternative.

Nevednost, indiferentnost, pomanjkanje komunikacije in pomanjkanje empatije med učenci lahko ogrozijo vsakogar.

Potreben je čas in trud za spremembo vedenja in miselnosti, vendar je rešitev lahko dolgoročna.

 

Nasvet

Uporabite vrsto prilagodljivih učnih metod, s katerimi boste pripomogli k ustvarjanju učnega okolja, ki spodbuja osebno odkritje, povečuje samozavest in zaupanje, sprejema tveganja, razvija spretnosti aktivnega poslušanja.

Uporaba izvenšolskih dejavnosti kot pomembnega orodja; Učenci lahko vidijo svoj vpliv na druge ljudi. Zavedajo se, da je njihov prispevek lahko zelo koristen in smiseln.

Spodbuditi odprte in vključujoče razprave v učnem okolju, ki spoštujejo mnenja in izzive konvencij; Razvijajte komunikacijo in aktivno poslušanje.

Vključite vsakogar v iskanje rešitve.

Pripravite svoje delo z učenci/dijaki na sodelovanje med šolo, učenci/dijaki, starši, skupnostjo. Pomembno je sodelovati s šolskim svetovalcem.

Uporabite interaktivne metode, ki izboljšajo samozavest in spoštovanje; cenjenje in vrednotenje dosežkov in talentov učencev.

Uporabite interaktivne metode, ki slavijo sodelovanje in skupinsko delo, kjer so vsi posamezniki cenjeni in lahko prispevajo k dosežkom skupine. Razvijajte občutek pripadnosti skupini.

Uporabljajte, spodbujajte in razvijajte aktivne tehnike poslušanja / spretnosti za reševanje konfliktov.

Osredotočite se na pozitivne kvalitete/lastnosti učencev/dijakov in jim povejte, kakšna so njihova pozitivna področja / kvalitete in jim jih znova in znova pokažite. Zapišite si jih na kos papirja, ki ga lahko učenci odnesejo domov in ga preberejo kadar želijo, ko potrebujejo spodbudo v negativnih in stresnih situacijah. Naj ostali učenci iz skupine delijo pozitivne misli in mnenja o drugih učencih. Skupine se morajo prepletati in spreminjati ves čas, tako da imajo vsi učenci/dijaki priložnost, da delijo svoje pozitivne misli o drugih  in tudi prejemajo povratne informacije.

Zahteve za šole: fleksibilnost, odprtost; Dobro poznavanje potencialov in odprtosti učencev/dijakov za njihovo vrednotenje (stalno iskanje novih idej). Ustvarite trdno šolo, ki temelji na demokratičnih načelih.

 

 

Ključne besede
Scapegoating
Isolation
Communication
Tolerance
Empatija