Zvračanje krivde na učence s priseljenskim ozadjem ali tiste, ki pripadajo prikrajšani manjšini

⌚︎ 4 min.

 

Case study

Zvračanje krivde na učence s priseljenskim ozadjem ali tiste, ki pripadajo prikrajšani manjšini

Vrsta izobraževanja

Srednješolsko izobraževanje (redne in tehniške srednje šole).

Opredelitev učenca

Srednješolski učenci (od 12 do 18 let) v rednih in tehniških šolah, s srednje do visokim odstotkom različnih nacionalnosti, etničnega in religioznega ozadja. Spodadajo se z ovirami kot so neznanje jezika (npr. na novo priseljeni begunci) in kulturnimi ovirami (npr. romski otroci). Visoka nevarnost, da pustijo šolo.

Opis skupine

Razred z mešanico manjšinskih in večinskih skupin učencev, ki so stari več kot 14 let.

Opredelitev začetnega položaja

Krivda za ponavljajoče se tatvine na šoli je prenešena na učence s priseljenskim ozadjem oz. na učence, ki pripadajo  prikrajšani manjšini.

Opis predmeta/delavnice/predavanja

V poštev pridejo vsi predmeti na šoli, ki jih imajo pri pouku.

Opis učne ekipe

Učitelji srednjega poklicnega izobraževanja in usposabljanja

Možni ukrepi in učinki
Akcije
Impacts

Mediacija v razredni skupnosti se uporablja za pomoč enemu ali več učencem, da se rešijo konflikti, ki jih sami ne morejo razrešiti. Temelji na vpletenosti neodvisne tretje strani (mediator), ki spodbuja proces in iskanje rešitev, ter poudarja prednosti mirnega reševanja konfliktov med učenci, komunikacije, pogajanja in spretnosti za reševanje problemov, da bi dosegli trajne in zdrave rešitve. Dejavnost mediacije v razredni skupnosti lahko poteka znotraj ali zunaj rednega pouka, v primeru stopnjevanja konfliktnega okolja (npr., ko se učenci združujejo v nasprotne skupine) ali po določenem sporu.

To omogoča učinkovito reševanje konfliktov, ki pozneje spodbuja socialno kohezijo in socialno vključenost v šolskem okolju. Vodi pa tudi k zmanjšanemu številu izpisov iz šole, zmanjšanemu številu neopravičenih odsotnosti in manj ustrahovanju.

Dejavnosti mediacije v razredni skupnosti so izpeljane v sodelovanju z določenimi tehnikami kot je npr. trening za nadzor jeze ali vrstniška mediacija.

To vodi k večji učinkovitosti in trajnosti mirnega učnega in šolskega okolja ter k odsotnosti pojavov kot so marginalizacija, ustrahovanje in radikalizacija.

 

Nasvet, opombe, zaključki

Koraki mediacijskega postopka

  • Določitev problema in zbiranje informacij: Učitelj mediator se dobi z učenci vpletenimi v problem, v varnem okolju, ki vsakemu od njih dovoljuje, da spregovori kako je on videl/dojel konfliktno situacijo. Vsak opis dogodka naj poteka brez prekinitev. Mediator spodbuja komunikacijo s vzpostavljanjem očesnega stika, s povzemanjem in razjasnjevanjem podanih pričevanj ter pomaga učencem, da jasno opredelijo njihovo zaznavanje problema. Učenci so pozvani, da na spor gledajo kot na skupen problem in da si ogledajo tudi pespektive drugih vpletenih. Da bi to še spodbudili, jih prosimo, če lahko naredijo povzetek tega, kar so povedali drugi. Mediator pri tem uporablja napredne spretnosti komunikacije kot je očesni stik, povzemanje in pojasnilo.
  • Postavite cilje, ki jih želite doseči z mediacijskim postopkom: Mediator nudi podporo učencem pri postavljanju ciljev (tako dolgoročnih kot kratkoročnih). Vsak učenec poda ideje o teh ciljih in nato naredijo skupen seznam dogovorjenih ciljev.
  • Razvijte ideje o tem, kako rešiti konflikt: Brainstorming ("nevihta možganov"), da učenci pridejo do rešitev za prepoznani problem na miren in nesporen način.  Mediator si dela zapiske in postavlja vprašanja za namene pojasnila.
  • Ocenite ideje in izberite eno: Učenci razpravljajo o izbranih možnostih ter gledajo, katere se skladajo s cilji, ki so si jih zadali. Moderator povzame vse ideje in učence vpraša za povratno informacijo o tem, kako lahko te rešitve zadovoljijo njihove potrebe na trajnosten in dolgoročen način.
  • Določite sporazum in načine za njegovo uveljavitev: Učenci delajo skupaj, da bi zapisali sporazum z določenimi možnostmi, časovnico za njihovo izvajanje in doseganje ciljev ter njihovo vlogo in odgovornost pri izvajanju teh izhodišč. Če to ne uspe, ali če deluje le delno, se lahko organizirajo dodatne mediacijske seje.
  • Vzpostavite vrstniško mediacijo: Kot dodaten korak lahko šola vzpostavi program vrstniške mediacije, kjer vlogo mediatorja odigrajo učenci sami in ne učitelj. Seveda jih mora učitelj usposobiti o ciljih, spretnostih in metodah mediacije.

Vprašanja, ki jih je treba upoštevati:

  • Če konflikt vključuje 4 ali več učencev, naj dejavnost poteka smo z njimi. Če obstaja razred, ki se je razdelil na dve določeni skupini, ki si medsebojno nasprotujeta, lahko ta dejavnost poteka v razredu. Če ta razred šteje več kot 15 učencev, morata kot mediatorja delovati dva učitelja.
  • Ali je na vaši šoli časovno omogočeno, da se lahko izvajajo mediacijske seje?
  • Ali vaša šola zagotavlja infrastrukturo in čas, ki omogoča usposabljanje mediatorjev? Če ne, ali menite, da bi bila vaša šola zainteresirana za vzpostavitev mediacije na širši ravni in ne za izolirane incidente in odvisna od volje učitelja?

Če želite vedeti več o zvračanju krivde:

Ključne besede
Integracija skupnosti
Community mediation
Socialna vključenost
Socialna kohezija
Integracija manjšine