Metoda "Kako razmišljamo o drugih?"

⌚︎ 2 min.

Learning resource

Metoda "Kako razmišljamo o drugih?"

Metoda temelji na identifikaciji glavnih misli, ki jih imajo učenci v povezavi z 'drugačnostjo'. Vključuje tudi razpravo o tem, zakaj vidimo nekoga, ki je drugačen od hegemonije, na negativen način.
Predlogi za uporabo
Preprečevanje radikalizacije
Ciljna skupina
Učenci v socialni in ekonomski ranljivosti
Pedagoška metoda
Moderirana razprava
Cilji

 

  • Prepoznati implicitne in eksplicitne pojme, ki jih imajo učenci glede "drugega";
  • Spodbujati razmišljanje učencev/dijakov o izzivih raznolikosti.
Opis

1. Del

Pričnemo z dvema izrezoma iz stripa, ki prikazujeta dve socialno ranljivi skupini: ženske in socialno ogrožene ljudi. Predavatelj/moderator predstavi dinamiko skupini.

 

Mafalda strip 1

 

Mafalda Strip 2

Izziv je kategorizirati načine, kako učenci/dijaki definirajo 'drugačnost' skozi njihove diskurze in organizirajo kategorije v 'pozicije konfliktov' ter 'pozicije zaupanja' v zvezi z 'drugimi' (v tem primeru, revnimi ljudmi in ženskami).

Predlagana strategija: učenci/dijaki identificirajo 3 do 4 tipe 'drugih', ki jih prepoznajo v njihovem vsakdanjem življenju ter razložijo njihov odnos do teh 'drugih' - četudi se s to kategorizacijo ne strinjajo, morajo identificirati vsaj nekatere, ki jih poznajo in jih razložiti.

2. del - razprava

Po identifikaciji predhodnih predstav učencev/dijakov glede načina kako opredeljujejo 'druge', moramo spodbuditi razpravo o kategorijah.

Utemeljitev metode

'Drugi' in način kako ljudje razmišljajo o 'drugačnosti' je jedro vseh izzivov, s katerimi se sooča naša sodobna družba, bodisi v primerih medosebnih odnosov med dvema osebama, bodisi v načinih kako organizacije ali celo države komunicirajo. V tem smislu je koncept »drugačnosti« treba pretvoriti v prakso kot koncept, ki lahko razsvetli več etičnih praks.

Dve filozofski stališči, ki opredeljujeta to razpravo, ležita med dimenzijo konflikta, (Sartre, 1979) in možnostjo zaupanja (Ricouer, 1997).Pomembno je, da uporabite predstavitve, ki se pojavijo pri razpravi o "drugem", na primer z uporabo kategorij kot "sovražnik" ali "tujec". To bo način, kako začeti razmišljati o etiki in spodbujati kritično razmišljanje o raznolikosti, tudi v odnosih s človekom, s skupinskimi predstavitvami o "drugem".

Podobno je "koristnost" predstavljala dejavnik, ki prispeva k temu, da je "drugi" viden kot predmet, kot primer razmerja moči. Na ta način morajo šole izzivati svoje učence/dijake, da se poglobijo v sedanje družbene probleme in prepoznajo načine, kako se gleda na "druge". Med drugim morajo učenci razmišljati o dimenziji intimnosti, kot je na primer homofobija; da razmišljajo o relacijskem oblikovanju identitete - izziv jim je lahko na primer nasilje/ustrahovanje na šoli; in razmisliti o potrebi po sodelovanju za spodbujanje miroljubne družbe, kaj  slabega lahko povroči radikalizacija (Derrida & Habermas, 2003).

Človeški in materialni viri

 

En ali dva moderatorja.

Vrednotenje učnega procesa

Razprava in njeno vrednotenje bi morali omogočili, da odkrijemo v kakšnem obsegu in kako globoko so bili doseženi cilji dvigniti ozaveščenost. Učitelji/trenerji morajo udeležence anonimno (neobvezno) vprašati o tem, kaj so se naučili med srečanjem.

Predlogi za nadaljevanje

V nekem drugem srečanju lahko učenci/dijaki na primer analizirajo situacijo, kjer so zaradi nekega določenega razloga, ljudje etiketirani kot 'drugi'.O teh situacijah lahko poročajo v medijih, kinu ali literaturi.

Type
Tekst
Pedagoški načini
Razprava znotraj razreda
Število udeležencev
15 do 20 ljudi
Trajanje
2 uri
Stroški
brezplačno
Avtorji/ustvarjalci
Universidade do Porto
Datum nastanka
Jeziki, ki so na voljo

English

French

Slovenian

Portuguese, Portugal

German

Romanian

Spanish

Italian

Dutch

Ključne besede
Otherness
Predstavitve dijakov/študentov
Diversity
Pluralizem