Prostor za dialog

⌚︎ 3 min.

Learning resource

Prostor za dialog

Ustvarjanje prostora za dialog, po poročilu o rasizmu in terorizmu v novicah, da bi učencem/dijakom omogočili spopadanje s temo primerjave med kulturami
Predlogi za uporabo
Preprečevanje radikalizacije
Ciljna skupina
Učenci/dijaki, stari 14-17 let, ki so vključeni v poklicno izobraževanje in usposabljanje
Pedagoška metoda
Delo učencev/dijakov
Moderirana razprava
Cilji
  • Ozaveščanje v izobraževalnih krogih, družinah, oblikovalcih politik in v javnem mnenju na splošno, o potrebi po obravnavanju in videnju predsodkov in stereotipov v pravem pogledu ter krepitvi kulture socialne harmonije in spoštovanja različnosti
  • Aktivno vključevanje učencev, da bi prispevali k ustvarjanju varnega, prijetnega vzdušja v šoli, ki bi fantom in dekletom, ki pripadajo različnim skupnostim, olajšali srečanje in se prosto izražali
  • Izvajanje medkulturnih izobraževalnih dejavnosti kot sredstva za preprečevanje in boj proti vzajemnim stereotipom, priznavanje podobnosti in razlik med različnimi kulturami, izmenjava referenčnih točk in znanja, poučevanje spoštovanja in odprtosti v odnosih z drugimi, ob upoštevanju kognitivne dimenzije in znanja ( Odpiranje umov), pa tudi afektivne in relacijske razsežnosti (odpiranje srca).
Opis

Prostor za dialog je koristen prostor, da pritegnemo pozornost in se osredotočimo na vprašanja diskriminacije in stereotipov v izobraževalnih okoljih.

Prostor za dialog je zaščiteno območje za srečanja in razgovore, ki so namenjeni kulturni izmenjavi med študenti. Prostor za dialog je lahko prostor/soba znotraj šole, z učnim materialom, opremo za srečanja, za izdelavo videov (video in spletne strani) in gledališke delavnice.  Biti mora prijeten in odprt za vsakogar in za vse vrste dialogov. Mora biti lahko prepoznaven in zelo viden.

To je lahko tudi virtualni prostor: organizacija delovnih aktivnosti v razredu, ki so jasno ločene od kurikuluma šole.

Vključevanje dijakov v pripravo tega prostora, spodbujanje za neposredno udeležbo in aktivno vlogo pri izboljšanju in postavljanju prostora (barvanje prostora, izbira in nakup materiala in knjig, da bi prostor vzpostavili in ga tudi promovirali), je način kako zagotoviti, da začutijo, da je prostor njihov in da prevzamejo odgovornost zanj ter ga spoštujejo.

Prisotnost moderatorja oziroma mediatorja je pomembna za promocijo in upravljanje aktivnosti  na najboljši možni način. Pomembno je, da širimo informacijo o prostoru in načrtovanih dejavnostih  med dijake in učitelje. Nadaljevalne in dolgoročne dejavnosti naj opravljajo visoko motivirani dijaki-prostovoljci.  Priporoča se oblikovanje heterogenih skupin (po starosti, spolu, nacionalni pripadnosti), da bi spodbudili izmenjavo in primerjavo.

Prostor za dialog se uporablja na dva načina: kot prostor v katerem se organizira:

  • Predvidene možnosti za razprave in sestanke, ne glede na nastanek kritičnih situacij;
  • Dejavnosti, ki sledijo nastanku kritičnih situacij.

Dejavnosti v prostoru za dialog morajo poteka v času šole in so del šolskega kurikuluma.

Na voljo so naslednje dejavnosti in viri: knjižnica o vprašanjih diskriminacije in odnosih med kulturami, glasba, dramske delavnice, pripovedovanje zgodb, skupinski pogovori, igranje iger, kuhanje, praktične dejavnosti, srečanje z drugimi šolami, srečanje zunaj šole, srečanje s starši, razvoj dejavnosti na spletu (blogi, vprašalniki ...).

Pomembna je tudi priložnost za srečanje različnih prič in pričevanj: na primer novinarji in psihologi, antropologi in ekonomisti, vzgojitelji in socialni delavci, predstavniki verskega sveta.

 

Človeški in materialni viri

Koordinator ali učitelj - oseba, ki je na šoli zadolžena za boj proti predsodkom in stereotipom. Zaželeno je, da ima ta oseba znanje o teh temah in da je usposobljena za reševanje konfliktov, pozna postopek mediacije in zna upravljati s skupinami. Vlogo koordinatorja si lahko deli tudi več oseb iz iste šole.

 

Vrednotenje učnega procesa

Nujno je, da moderator oziroma mediator (skupaj s skupino učiteljev in po možnosti z dijaki samimi) definira število različnih ciljev in razultatov, ki jih želijo doseči že v začetni fazi: brez definicije, je ta izkušnja lahko manj konstruktivna in prostor se lahko sprevrže v rekreacijsko področje.

Cilji (med 3 in 10) naj bodo zapisani na listih, ki jih bodo uporabili dijaki na koncu te izkušnje, kot mrežo za samoocenje in kot skupinsko ocenjevalno orodje za tim učiteljev.

Zelo koristno je, da na koncu te izkušnje, dijaki uspejo pripraviti seznam 'predlogov/nasvetov', ki jih bodo razširjali z namenom preprečitve problematičnih situacij kot je ta.

Type
Delavnica
Pedagoški načini
Razprava znotraj razreda
Število udeležencev
Skupina dijakov v razredu (Priporočeno število: 10)
Trajanje
4 do 5 srečanj v enem mesecu
Stroški
None
Avtorji/ustvarjalci
Fondazione Casa di Carità Arti e Mestieri Onlus
Datum nastanka
Jeziki, ki so na voljo

English

Slovenian

Portuguese, Portugal

French

Italian

German

Romanian

Spanish

Dutch

Ključne besede
Dialog
Medkulturnost